Легалізація і побит іноземців в Польщі

Як отримати карту побиту?

Карта побиту – це офіційний документ, що підтверджує право іноземного громадянина жити, працювати, вчитися на території Польської Республіки. Є посвідкою на проживання. Якою саме: тимчасову / постійну, залежить від типу.

У посвідченні зазначена інформація стосовно суб’єкта, воно підтверджує легальність перебування в Польщі. Виглядає як внутрішній паспорт громадянина ЄС. Крім текстової інформації, містить фото, біометрію власника, а також аналог українського ідентифікаційного коду – номер PESEL.

Польська Karta pobytu за сумісництвом виконує функції візи, тобто, маючи цей документ, іноземець звільняється від необхідності здобувати дозвіл на в’їзд – при перетині кордону досить продемонструвати співробітнику свій закордонний паспорт + пластикову Картку. 

Внесок на карту побиту потрібно подати, якщо ви збираєтеся проживати в Польщі більше 3 місяців і ваша головна мета це побит-праця.

Заяву на отримання посвідки на тимчасове проживання потрібно особисто в Головну канцелярію обласного управління (Urząd Wojewódzki) або поштою, не пізніше останнього законного дня перебування в Польщі. Потрібно пам’ятати, що дата подачі внеску на карту побиту вважається день подачі на пошті або якщо ви подаєте заявку особисто в уженді.

Якщо ви подасте заяву в строк і в ньому не буде формальних недоліків або донесете/вишлете в зазначений нами термін, ваше перебування буде законним з дня подачі заяви до дня, коли рішення з цього питання стане остаточним. Пам’ятайте про те, що при зміні адреси вашого місця проживання і роботодавця в ході поточного розгляду справи, обов’язково про це повідомляйте.

Документи, які необхідно подати:

  1. Заява на отримання дозволу на тимчасове проживання (Wniosek o pobyt czasowy). Бланк заповнюється Вами і тільки польською мовою (детальну інструкцію та внески ви можете скачати нижче)
  2. Додаток № 1 до заявки (Załącznik nr 1 od pracodawcy). Додаток заповнює роботодавець. Форма повинна бути підписана особою, яка має право представляти компанію, згідно запису в KRS. Для осіб, які здійснюють індивідуальний бізнес, потрібен підпис власника бізнесу. У свою чергу, для фірм потрібні підписи всіх її учасників, якщо інше не передбачено договором компанії (для ознайомлення).
  3. Ксерокопія дійсного проїзного документа (оригінал для ознайомлення).
  4. 4 біометричні фотографії, як на паспорт, зроблені не пізніше 6 місяців. Іноземець, що носить головний убір відповідно до правил свого віросповідання, може додати до заяви фотографію, що зображає його в головному уборі, якщо зображення особи повністю видно. У цьому випадку до заяви додається заява іноземця про приналежність до релігійної громади.
  5. Підтвердження (оригінал) оплати в розмірі 440,00 зл на рахунок міського управління. У назві переказу необхідно вказати ім’я людини, яка подає внесок на побит.
  6. Інформація Старости (тест ринку праці). До заяви слід додати оригінал інформації відповідного старости у зв’язку з основним місцем виконання вами роботи. Інформація не може бути видана пізніше, ніж за 180 днів до подачі внеску на карту побиту. Якщо ви є особою, звільненою від подання інформації старости, додайте документи, що підтверджують цей факт. Пам’ятайте, що умови, викладені в інформації старости, повинні відповідати умовам, зазначеним у Додатку № 1 до вашого внеску. Професії, звільнені від необхідності подання інформації старости на території вашого воєводства, представлені на сайті обласного управління.
  7. Документи, що підтверджують наявність медичного страхування відповідно до положень Закону від 27 серпня 2004 року Про державні фінансовані Медичні послуги або підтвердження покриття страховиком медичних витрат на території Республіки Польщі, якщо ви виконуєте роботу за трудовим договором.
  8. Заява про підприємницьку діяльність.
  9. Якщо ви працюєте в регульованій діяльності (регламентована професія, як вимагає набуття кваліфікації), додайте до заяви документи, що підтверджують наявність формальної кваліфікації (право на професію, водійські права, свідоцтво про кваліфікацію).
  10. Довідки від роботодавця про тривалість відпрацьованого часу у роботодавця замовника із зазначенням дати закінчення 18 місяців працевлаштування у цього роботодавця (у разі працевлаштування через агентство праці).
  11. Якщо виконання роботи на території Республіки Польща ґрунтується на виконанні іноземцем функції в правлінні юридичної особи, котра підлягає запису до реєстру підприємців, де акції або участі іноземець не має – документи, що підтверджують, що юридична особа доручає роботу, виконує відповідні умови – інформація стосується – дозволу на тимчасове перебування з метою ведення бізнесу, буде вказана нижче в Дозвіл на тимчасове проживання – економічна діяльність).
  12. До заявки можна також додати інформацію про адресу, яку вкажуть на карті побиту, а також підтвердження (оригінал) внесення плати за видачу карти побиту в сумі 100,00 зл на рахунок муніципалітету (уженд міста). У Назві переказу введіть ім’я та прізвище особи, яка подає заявку на видачу карти побиту. У разі необхідності уточнення наявних у органу доказів у справі по вашому внеску, в ході розгляду справи іноземець може бути викликаний для надання інших документів або для дачі показань, що підтверджують обставини, зазначені в заяві ( внеску на карту побиту).

Важливо! Дозвіл на проживання (карта побиту) надається на термін не більше 3 років. Період дозволу залежить, перш за все, від періоду, на який роботодавець має намір довірити вам роботу. 

Дозвіл дає право на виконання роботи в Польщі тільки на умовах, зазначених у ньому. Ви не можете працювати в іншого роботодавця на цій же основі. Винятком є дозволи, видані у випадках, коли ви звільнені від обов’язку мати дозвіл на роботу.

Ваш обов’язок – повідомити воєводі, який видав ваш дозвіл, про припинення роботи протягом 15 днів після втрати роботи. Якщо ви хочете працювати на іншого роботодавця, ви повинні подати заявку на зміну тимчасової посвідки на проживання і на роботу. Якщо ви не подали заявку на зміну посвідки на тимчасове проживання і роботу або нової заяви на тимчасове проживання і роботу або зміну децизії, ми почнемо процедуру відкликання посвідки на проживання, так як припинена мета перебування, про яку Ви заявляли при подачі заяви на тимчасове проживання. Якщо ви цього не зробите, воєвода може відмовитися від зміни / надання іншого дозволу на тимчасове проживання.

Ти у пошуках роботи?

Зв'яжись з нами, безумовно порадимо і знайдемо пропозицію вакансії саме для тебе