Польські роботодавці відтепер можуть перевіряти працівників на тверезість

Блог

  • Автор: Aliсia
  • Дата: 27 Лютий 2023

21 лютого набула чинності поправка до КЗпП, яка дозволить роботодавцям проводити незалежну перевірку працівників на тверезість.

Хто і коли може проходити перевірку?

Згідно з новими правилами, роботодавець може перевіряти працівників на наявність алкоголю та інших одурманюючих речовин, якщо вважає це за необхідне для охорони життя і здоров’я самих працівників або інших осіб, а також для охорони майна. Це означає, що перевірити стан тверезості можна і дистанційно. Слід зазначити, що ці норми стосуватимуться всіх видів зайнятості: трудових договорів, договорів доручення, договорів підряду та навіть підприємців, які ведуть власну справу у співпраці з роботодавцем.

Роботодавці самі визначатимуть, чи всі чи лише визначені працівники мають брати участь у перевірці на тверезість. Відповідно до Закону, перевірки можуть вимагатися навіть щоденно, якщо умови, періодичність і порядок їх проведення попередньо встановлені в регламенті чи повідомленні про роботу підприємства.

Як виглядатимуть перевірки працівників на тверезість?

Поправка дозволяє роботодавцям проводити незалежний профілактичний алкотестер для всіх працівників. Однак така перевірка може бути проведена лише за допомогою належним чином відкаліброваного приладу – потрібен дійсний документ, що підтверджує працездатність обладнання. Відповідно до закону, це не може "порушувати гідність та інші особисті права працівника".

Якщо алкотестер покаже, що у перевіреного у видихуваному повітрі від 0,1 мг до 0,25 мг алкоголю (від 0,2 до 0,5 проміле), роботодавець не може допустити його до виконання своїх обов’язків у цей день. Це також стосується ситуацій, коли є обґрунтована підозра, що працівник не тверезий. У разі концентрації нижче 0,2 проміле вважається, що перевірка не показала наявність алкоголю в організмі працівника.

Поява на робочому місці в стані алкогольного сп'яніння або в нетверезому стані (понад 0,5 проміле алкоголю в крові) тягне за собою накладення дисциплінарного стягнення, передбаченого трудовим розпорядком, і може бути підставою для звільнення в порядку дисциплінарного провадження. Якщо перевірка показує наявність алкоголю, роботодавець зобов’язаний скласти протокол перевірки, який містить персональні дані працівника, обставини перевірки та дату, час і результат вимірювання. У документі також можуть бути анотації про захворювання та інформація про те, чи вимагав працівник додатковий аналіз крові. Положення дозволяють компаніям зберігати такі звіти протягом одного року.

Які права має працівник?

Особа, яка не була допущена до роботи через позитивний результат тесту, має право на повторний огляд у поліції. Служби можуть виконати їх за допомогою алкотестера або, за бажанням, шляхом взяття крові. Якщо виявиться, що працівник був тверезий (менше 0,2 проміле), за ним зберігається право на винагороду за невідпрацьований день, а його відсутність вважається виправданою.

Ти у пошуках роботи?

Зв'яжись з нами, безумовно порадимо і знайдемо пропозицію вакансії саме для тебе