Як перевірити чи сплачує роботодавець за Вас внески в ZUS?

Блог

  • Автор: Alicia
  • Дата: 20 Січень 2023

Перевірити, чи сплачує за нас роботодавець внески можна кількома способами. Зробити це можна і не виходячи з дому – через Інтернет. Для цього достатньо мати профіль на Платформі Електронних Послуг (PUE - ZUS).

Щомісяця роботодавець зобов’язаний сплачувати внески до Установи Соціального Страхування (ZUS) за своїх працівників. Так повинно бути, але іноді з різних причин платежі не надходять на рахунок ZUS. Найчастіше причиною стають фінансові проблеми роботодавця. Трапляється, що працівники лише через кілька місяців дізнаються, що їхні внески не надходять регулярно на рахунок Установи Соціального Страхування (ZUS). Тому варто час від часу перевіряти, чи сплачує начальник за нас внески ZUS. Зробити це можна навіть не виходячи з дому.

Як перевірити, чи сплачує роботодавець за Вас внески?

Проте, якщо ви хочете самі все з’ясувати, то можна піти до установи соціального страхування (ZUS). Там Ви одразу отримаєте інформацію, чи роботодавець повідомив Вас про страхування, від якої суми та чи подає він щомісячні звіти до ZUS. Варто не забути взяти із собою документ, що посвідчує особу.

Однак, якщо Ви хочете конкретно дізнатися, чи платить роботодавець внески за Вас, Ви можете подати заяву на цю інформацію на формі ZUS US-7. Готові форми ZUS US-7 доступні в кожному відділенні ZUS та на веб-сайті ZUS. Заявки розглядаються протягом 7 днів з моменту надходження до ZUS.

Інформацію про всі дані, які зберігаються у вашому обліковому записі ZUS, також можна отримати в кол-центрі за номером 22 560 16 00. Вам спочатку потрібно буде підтвердити свою особу.

Про стан нашого рахунку ZUS Ви також дізнаєтесь з Інформації про стан рахунку застрахованої особи (IOSKU), яку ZUS щороку надсилає застрахованим особам, які народилися після 1948 року. Підприємство має підготувати його для кожної особи, яка має щонайменше 1 грош, відкладений на пенсійному рахунку в ZUS. Люди, які створили профіль на Платформі Електронних Послуг ZUS, отримають IOSKU лише в електронному вигляді.

Завдяки цій інформації застрахована особа має доступ до свого індивідуального пенсійного рахунку, де, серед іншого, внески на пенсійне страхування, початковий капітал і кошти, накопичені на субрахунку, на основі якого ZUS розраховуватиме пенсію. Інформація IOSKU – це можливість перевірити чи в правильному розмірі роботодавець сплачує за нас внески. Завдяки інформації застрахована особа також може перевірити, чи є на її рахунку внески з усіх трудових договорів чи доручень тощо.

Чи можна перевірити сплату внесків онлайн?

Ви також можете дізнатися, чи платить роботодавець внески ZUS за Вас, не виходячи з дому. Для цього достатньо мати профіль на Платформі Електронних Послуг ZUS. Просто увійдіть у свій профіль.

В PUE у вкладці «застраховані» можна:

  • перевірити стан свого рахунку в ZUS;
  • перевірити інформацію про страхування, на яке вас оформив роботодавець, і перевірити інформацію про бази та внески на соціальне та медичне страхування;
  • перевірити, чи члени нашої родини були належним чином зареєстровані на медичне страхування;
  • перевірити відомості про лікарняний;
  • розрахуйте свою майбутню прогнозовану пенсію в пенсійному калькуляторі.

Як налаштувати обліковий запис PUE ZUS?

Зареєструвати обліковий запис у PUE ZUS можна за кілька простих кроків. Зареєструватися та підтвердити свій профіль на порталі PUE ZUS можна чотирма способами.

По-перше, це реєстрація профілю на www.zus.pl і підтвердження особи в підрозділі ZUS. Заповнити електронну форму на www.zus.pl. Надати: ім'я та прізвище, номер PESEL, адресу електронної пошти, пароль, який хочете встановити, та номер контактного телефону. Підтвердження Вашої особи документом протягом 7 днів після реєстрації під час відвідування будь-якого підрозділу ZUS.

Другий спосіб — зареєструватися та підтвердити свою особу за допомогою довіреного профілю ePUAP. Для цього заповніть електронну форму. Частина даних заповнюється автоматично, потрібно встановити пароль. Автентифікація відбувається за допомогою довіреного профілю ePUAP Електронної платформи публічних послуг.

Третій спосіб – зареєструватися та підтвердити свою особу електронним підписом. Заповнити електронну форму. У цьому випадку частина даних також заповнюється автоматично, необхідно встановити пароль Особистість користувача підтверджується за допомогою електронного підпису (кваліфікованого підпису з сертифікатом).

І останній – четвертий спосіб – це реєстрація та підтвердження особи за допомогою електронного банкінгу. Заповнити електронну форму. Частина даних заповнюється автоматично, встановіть пароль. Підтвердження особи користувача здійснюється за допомогою системи електронного банкінгу банку, який надає таку послугу спільно з Установою соціального страхування (ZUS).

Які терміни сплати внесків?

Терміни сплати внесків до ZUS суворо визначені. Для ФОП (jednoosobowej działalności) – до десятого числа місяця за попередній місяць (наприклад, внесок за березень потрібно сплатити до 10 квітня). З іншого боку, платник, у якого працює хоча б одна особа, має сплатити належні внески до п’ятнадцятого числа місяця за попередній місяць (наприклад, внесок за березень потрібно сплатити до 15 квітня). Якщо термін сплати припадає на неробочий день, термін автоматично переноситься на перший наступний робочий день.

Важливо! Датою сплати внесків вважається дата списання коштів з банківського рахунку підприємця. Зазвичай банки здійснюють перекази в той же день. Однак варто перевірити в нормативних актах банку, чи завжди це так.

Що робити, якщо роботодавець не сплачує соціальні внески?

Коли виявляється, що наш роботодавець не сплачує за Вас внески, а повинен, роль Установи Соціального Страхування (ZUS) полягає в тому, щоб стягнути з роботодавця належну суму.

Страхувальнику не варто хвилюватися з цього приводу. Він, як і раніше, зможе користуватися всіма пільгами, як і будь-яка інша застрахована особа, і той факт, що роботодавець не сплачує за нього внески, не вплине на розмір його пенсії в майбутньому.

Розмір пенсії за віком розраховується з належних, тобто задекларованих внесків. Працівник не може нести наслідки неплатоспроможності роботодавця. 

Що по-іншому у випадку людей, які ведуть бізнес. Тут вже пенсія нараховується на основі сплачених внесків. Те ж саме і з орендою. Але це інший спосіб підрахунку. Роботодавець видає Rp-7, де вказується винагорода за відповідний календарний рік. Навіть якщо з цих зарплат не було сплачено пенсійні внески за віком та інвалідністю, майбутній бенефіціар не несе з цього приводу жодних наслідків. Це заборгованість платника перед ZUS, і будь-яка заборгованість погашається у цьому відношенні.

Варто знати, що роботодавець зобов’язаний не лише надавати ZUS особисті щомісячні звіти за страхувальника, а й зобов’язаний надавати працівнику щорічну інформацію про внески, перераховані до ZUS, у розрізі місяців. Роботодавець зобов’язаний надавати річну інформацію до 28 лютого за попередній рік (цей обов’язок не поширюється на роботодавців, які надають своїм працівникам інформацію про страхування ZUS щомісяця).

Важливо! Роботодавець може надати річну інформацію в паперовому вигляді або, за домовленістю, в електронному вигляді.

 

 

 

 

Ти у пошуках роботи?

Зв'яжись з нами, безумовно порадимо і знайдемо пропозицію вакансії саме для тебе