Які є види відпусток у Польщі та як правильно їх оформити?

Блог

Чи можуть іноземці йти у відпустку за законодавством? Види відпусток в Польщі. Порядок оформлення відпустки. Правила відпусток для іноземців. Розглянемо всі ці питання детально.

Відпустка - це вільний час працівника, протягом якого він звільняється від обов'язку працювати у роботодавця. Тривалість окремих відпусток регулюється Кодексом законів про працю. Якщо працівник подав заяву на щорічну відпустку, це не означає, що він її отримає. Роботодавець може відмовити у наданні такої відпустки, посилаючись на потреби місця роботи.

Хто має право на оплачувану відпустку?

Відповідно до § 1 і 2 ст. 152 КЗпП працівник має право на щорічну безперервну оплачувану відпустку. Працівник не може відмовитися від права на відпустку.  Тут слід зазначити, що право на щорічну відпустку має працівник, а відповідно до окремих нормативно-правових актів – деякі особи, які виконують роботу за цивільно-правовими договорами . Тут варто додати, що самого існування трудових відносин недостатньо для того, щоб працівник набув права на відпустку, оскільки необхідною умовою для набуття права на відпустку є виконання роботи протягом принаймні частини календарного року, у якому працівник отримує право на відпустку.

Які є види відпусток?

Перш за все, відпустка дозволяє працівнику відновити сили та відпочити від повсякденних обов’язків. Але життєві ситуації бувають різними. Крім відпусток, передбачені вихідні дні для вирішення службових справ або важливих поїздок, епізодичні відпустки для участі в сімейних урочистостях, а також прогул у зв'язку з народженням або доглядом за дитиною. Залежно від ваших потреб ви можете подати заявку на наступні відпустки:

  • Urlop wypoczynkowy - оплачувана відпустка;
  • urlop okolicznościowy - спеціальна відпустка;
  • urlop na żądanie - відпустка за бажанням;
  • urlop bezpłatny - неоплачувана відпустка;
  • opieka na dziecko - догляд за дитиною;
  • urlop szkoleniowy - навчальна відпустка;
  • urlop macierzyński - декретна відпустка;
  • urlop tacierzyński - батьківська відпустка;
  • urlop ojcowski - відпустка по догляду за дитиною;
  • urlop wychowawczy - відпустка по догляду;
  • urlop rodzicielski - відпустка по догляду за дитиною;
  • urlop na poszukiwanie pracy - відпустка для пошуку роботи.

Оплачувана відпустка (urlop wypoczynkowy)

Найбільш відомий вид – urlop wypoczynkowy. За визначенням, це час для регенерації та відпочинку, тому під час такого відпочинку ви не можете виконувати професійну діяльність або працювати на іншу юридичну особу. Зазвичай відпустка планується заздалегідь, а її тривалість залежить від стажу:

  • 20 днів - особи, які працюють до 10 років;
  • 26 днів – особи, які працюють понад 10 років.

Питання щорічної відпустки регулюється ст. 152 КЗпП:

  • § 1. Працівник має право на щорічну безперервну оплачувану відпустку, надалі іменовану «відпусткою».
  • § 2. Працівник не може відмовитися від права на відпустку.

Однак питання поділу оплачуваної відпустки є індивідуальним. Важливо, щоб хоча б одна його частина становила 14 календарних днів.

Які бувають види позачергових відпусток (urlop okolicznościowy)?

Спеціальна відпустка (urlop okolicznościowy) відноситься до важливих сімейних подій і урочистостей працівника. Найчастіше він триває 1-2 дні і повністю оплачується, але передбачає додаткові формальності. Заява про спеціальну відпустку повинна бути подана завчасно та включати підтверджуючі документи, наприклад, свідоцтво про смерть. У яких випадках можна оформити вихідні?

  • Власне весілля - 2 дні;
  • весілля дитини - 1 день;
  • народження дитини - 2 дні;
  • смерть та похорони дитини - 2 дні;
  • смерть та похорони чоловіка/дружини - 2 дні;
  • смерть та похорони матері/батька - 2 дні;
  • смерть і похорони мачухи/вітчима - 2 дні;
  • смерть та похорони бабусі/дідуся - 1 день;
  • смерть і похорони свекра/тещі - 1 день;
  • смерті та похорону іншої особи, яка перебуває на утриманні працівника або під його безпосереднім піклуванням, - 1 день.

Відпустка за бажанням (urlop na żądanie)

Відпустка за бажанням заздалегідь не планується - працівник має право на неї в разі несподіваних випадкових подій. Це 4 дні, які можна використовувати одноразово або окремо в будь-які проміжки часу. Важливо, що відпустка за першою потребою оплачується повністю, але відноситься до фонду щорічних відпусток. Таким чином, кожен день, використаний на вимогу, зменшить тривалість вашої відпустки.

Заяву про надання відпустки слід подати не пізніше ранку, коли ви відсутні, і ваш роботодавець не повинен відмовити у вашому запиті. Ви можете зробити це по телефону, текстовим повідомленням або електронною поштою.

Неоплачувана відпустка (urlop bezpłatny)

Особливою формою призупинення трудових відносин можна вважати відпустку без збереження заробітної плати, за яку ви не маєте права на винагороду, і цей період не зараховується до трудового стажу. Проте за працівником зберігаються деякі призупинені права та обов’язки, а після повернення він має право на ту саму посаду та незмінні умови праці.

Це відпустка за власним бажанням, яка надається лише за заявою працівника про надання відпустки без збереження заробітної плати та за згодою роботодавця.

Догляд за дитиною (opieka na dziecko)

Питання догляду за дитиною та вихідних для цього днів регулюються КЗпП. Відповідно до ст. 188: § 1. Працівник, який виховує принаймні одну дитину віком до 14 років, має право на відпустку з роботи тривалістю 16 годин або 2 дні протягом календарного року, зберігаючи право на винагороду.

Подаючи першу заяву на цю відпустку, ви зобов’язані заявити, чи будете ви її використовувати в днях чи годинах. Важливо, що догляд за дитиною не зменшує розмір відпустки – це додаткові два дні.

Навчальна відпустка (urlop szkoleniowy)

Працівник, який підвищує свою професійну кваліфікацію з власної ініціативи за згодою роботодавця або з ініціативи роботодавця, має право на відпустку для підвищення кваліфікації. Тоді як, відповідно до ст. 103 КЗпП підвищення професійної кваліфікації - це набуття або поповнення працівником знань і умінь. Протягом цього часу ви зберігаєте право на винагороду, це також не впливає на тривалість відпустки.

Декретна відпустка (urlop macierzyński)

Декретна відпустка, яка має право на кожну жінку, – це час для відновлення сил після пологів та догляду за новонародженим. Його тривалість становить 20 тижнів, з яких ви повинні використати 14, а решта 6 можна віддати батькові дитини.

Залежно від кількості дітей, народжених за один полог. Тривалість декретної відпустки може бути різною:

  • 1 дитина - 20 тижнів;
  • 2 дитини - 31 тиждень;
  • 3 дитини - 33 тижні;
  • 4 дитини - 35 тижнів;
  • 5 і більше дітей - 37 тижнів.

Кожна жінка, яка перебуває у відпустці по вагітності та пологах, має право на допомогу по вагітності та пологах:

  • 100 відсотків середньомісячне отримане за останні 12 місяців;
  • 80 відсотків місячної зарплати, якщо жінка вирішила піти у відпустку по догляду за дитиною одразу після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Батьківська відпустка (urlop tacierzyński)

Батьківська відпустка - це розмовна назва частини відпустки по вагітності та пологах, від якої мати відмовляється на користь батька дитини. Батьківська відпустка триває 6 тижнів і повністю оплачується, крім того, вас не можуть звільнити з роботи протягом цього часу, якщо компанія не збанкрутує.

Відпустка по догляду (urlop ojcowski)

Відпустка по догляду надається тривалістю 2 тижні і оплачується повністю. Відповідно до Кодексу законів про працю його можна використовувати одноразово або не більше ніж у двох частинах, жодна з яких не може бути коротшою тижня. Відпустка по догляду за дитиною надається за письмовою заявою працівника.

Відпустка по догляду за дитиною (urlop wychowawczy)

Відпустка по догляду за дитиною призначена для того, щоб працівник міг доглядати за дитиною (до 6 років). Його тривалість становить максимум 3 роки, причому один з батьків має право на 35 місяців, а другий має використати не менше одного місяця. Відпустка по догляду за дитиною може надаватися частинами (не більше п'яти).

Відпустка по догляду за дитиною (urlop rodzicielski)

Кожна застрахована особа набуває право на відпустку по догляду за дитиною, тривалість якої залежить від кількості дітей, народжених при одному народженні:

  • одна дитина - 32 тижні;
  • більше однієї дитини - 34 тижні.

Пам’ятайте, що для того, щоб скористатися такою відпусткою, необхідно подати відповідну заяву – бажано протягом 21 дня після пологів.

Відпустка для пошуку роботи (urlop na poszukiwanie pracy)

Якщо роботодавець розриває ваш трудовий договір із попередженням не менше ніж за два тижні, працівник має право на оплачувану відпустку для пошуку роботи. Відповідно до ст. 37 КЗпП:

§ 1. Протягом принаймні двотижневого попередження роботодавця про припинення трудового договору працівник має право на відпустку для пошуку роботи, зберігаючи при цьому право на винагороду.
§ 2. Тривалість звільнення становить:

  • 2 робочих дні - протягом двох тижнів і одного місяця;
  • 3 робочих дні - протягом тримісячного строку попередження, а також у разі його скорочення відповідно до ст. 361 § 1.

Порядок оформлення відпустки

  1. Узгодження графіка. Нерідко між працівником і роботодавцем виникають розбіжності стосовно часу відпустки. На керівника покладається складне завдання – розподілити час відпочинку всіх працівників таким чином, щоб на роботі не виникло простоїв або накладок. Адже якщо, наприклад, всі співробітники побажають відправитися відпочивати в літній період, то працювати буде нікому.
  2. Вибір кількості днів. Згідно із законом тривалість хоча б одного урлопа не повинна бути менше 14 днів. Це потрібно враховувати при поділі відпускного періоду на кілька частин.
  3. Оповіщення роботодавця. Як правило, роботодавець дізнається про те, хто й коли йде у відпустку ще при узгодженні графіка. У будь-якому випадку, попереджати його потрібно заздалегідь, щоб це не було несподіванкою і не створило накладок. Якщо керівництво відмовляє працівникові у відпочинку в певний період, то воно зобов’язане надати йому інший варіант.
  4. Складання заяви. Перед тим як відправитися на відпочинок необхідно написати відповідну заяву. Зазвичай на кожній фірмі є спеціальний бланк, який заповнює співробітник. Бланки зберігаються у відділі кадрів або у адміністрації. Якщо фірма не має спеціальних бланків, то можна просто написати стандартну заяву на ім’я керівника.

Правила відпусток для іноземців

У Законі про сприяння зайнятості та установи ринку праці від 20 квітня 2004 р. зазначено, що надання роботи за кордоном з іноземними роботодавцями здійснюється в порядку та на умовах, що застосовуються в країні працевлаштування та визначені міжнародними договорами.

Іноземець, який працює в Польщі, підпадає під дію польського трудового законодавства. Він має такі ж права працівника, як і громадянин Польщі. Ви маєте право на відпустку і підпадаєте під дію тих самих правил відпустки, що й польський працівник.

Якщо ви закінчили іноземний (також український) вищий навчальний заклад , ви можете включити період навчання в період працевлаштування – це збільшить суму відпустки. Умовою є визнання вашого диплому в Республіці Польща. Ви повинні повідомити всю інформацію роботодавцю, адже він розраховує базу для розміру відпустки.

Що робити, якщо роботодавець не надає відпустку?

Якщо протягом року працівник не отримав належної йому відпустки, він має право поскаржитися на роботодавця. Для цього потрібно звернутися до інспекції праці (PIP). Саме ця організація займається вирішенням подібних питань. Звертаючись до інспекції, варто підготувати докази того, що урлоп дійсно не був наданий, а також не були запропоновані альтернативні варіанти.

Компенсація за невикористану відпустку

Невикористані з минулого року дні можна відгуляти в поточному році, однак зробити це потрібно обов’язково до 30 вересня. Якщо не зробити цього, то вони пропадуть. Варто знати, що керівництво має право змусити працівника відгуляти торішній урлоп, навіть не питаючи його згоди.

Якщо працівник не відпочивав минулого року, керівництво може компенсувати йому невикористані дні. Однак це в теорії, а на практиці рідко хто так робить. Керівництво може не оплатити невикористані дні відразу, а зробити це перед звільненням співробітника, тим самим ускладнивши його подальше працевлаштування. Тому подібні питання краще вирішувати миром, не ускладнюючи життя ні собі, ні роботодавцю.

 

 

 

Ти у пошуках роботи?

Зв'яжись з нами, безумовно порадимо і знайдемо пропозицію вакансії саме для тебе