Що таке PIT-11 та PIT-37 в Польщі?

Блог

  • Автор: Alicia
  • Дата: 16 Січень 2023

Одним із головних податків для працюючих фізичних осіб у Польщі є так званий PIT, за яким незабаром доведеться звітувати більшості українців, які офіційно працевлаштовані у польських роботодавців. Тож пропонуємо детально розібратися, що таке PIT-11 та PIT-27, що з ним робити, як сплатити PIT-11 і що робити в ситуації, коли ми не отримали PIT-11. 

Що таке PIT-11?

PIT-11 – одна з декларацій, на основі якої потрібно розраховуватися з податковою. Іншими словами, форми PIT-11 – це інформація про отримані платником податку доходи та авансові внески на податок, а також суму утриманих внесків на соціальне та медичне страхування.

PIT-11 включає доходи, витрати, доходи та авансові платежі з наступних джерел надходжень; від роботи, від членства в сільськогосподарському виробничому кооперативі, дебіторської заборгованості за роботу внаслідок тимчасово заарештованих осіб, пільг Фонду праці та гарантованих виплат працівникам, діяльності, виконаної особисто чи громадсько, від авторських прав, контрактів на конкретне завдання, договорів доручення або від дебіторської заборгованості, що випливає з договору активації.

Ми отримуємо PIT-11 від платників, які виплачують нам винагороду та стягують з нас авансові податки (наприклад, роботодавці).

PIT-11 - до якого часу повинні надати? 

Платники зобов’язані надавати PIT-11 нам і податковій. Кінцевий термін подання PIT-11:

  • останній день січня - наприкінці першого місяця року, що настає за розрахунковим періодом, платник повинен надати податковій інспекції повну інформацію PIT-11.
  • останній день лютого - PIT-11 має бути вручений платнику податків до цієї дати.
  • є останнім днем ​​– якщо платники надають до офісу розрахунок PIT-11 в електронному вигляді (в електронному вигляді) або останнім днем ​​січня – якщо платники надають до офісу розрахунок PIT--11 письмово. У 2023 році платники матимуть право на підвищену винагороду за виконання своїх функцій і отримають 0,9% від суми зібраних податків до державного бюджету.

Форми PIT 11, які ми отримуємо, є основою для щорічного розрахунку PIT 37 або PIT 36.

Що робити з  PIT-11 за 2022 рік?

Роботодавці, довірителі та інші платники PIT повинні надавати платникам податків і податковим службам інформацію про суму свого річного доходу та стягнених авансових платежів – для відображення цих даних використовуються форми PIT-11. 

У формі PIT-11, як правило, вказується дохід, оподатковуваний за шкалою (12% і 32%), з якого особа, яка виплачує допомогу, була зобов’язана утримувати та сплачувати аванси та внески на соціальне та медичне страхування.

Особи, які отримали PIT-11, повинні на його підставі заповнити річну податкову декларацію PIT-37 або PIT-36. Доходи, витрати, що не підлягають оподаткуванню, доходи, авансові платежі та внески з PIT-11 слід перенести у відповідні розділи (з такою ж назвою) до PIT-36 або PIT-37, пам’ятаючи про те, щоб не перевищувати відповідні ліміти.

Ми не надсилаємо PIT-11 до податкової, ми лише покладаємося на інформацію, надану в ньому, коли розрахункуємо PIT-36 або PIT-37 (ці PIT надсилаємо в офіс). І річний PIT, і PIT-11 слід зберігати щонайменше 5 років.

Що таке PIT 37?

Декларація PIT 37 є найпопулярнішою податковою декларацією, яка подається в типових випадках, коли працівник, підрядник, пенсіонер або пенсіонер врегульовує свої єдині джерела річного доходу.

PIT 37 до коли - дата розрахунку

Платники податку – подати PIT 37 за 2022 рік до 2 травня 2023 року

Як розрахувати PIT-37 у 2023 році?

PIT-36 або PIT-37 слід розраховувати на основі PIT-11. PIT-36 і PIT 37 є основними податковими деклараціями, які платник податку, який отримує дохід, подає до податкової служби до 30 квітня. Основні декларації мають складатися на основі даних PIT від платників, роботодавців, тобто на основі, наприклад, PIT-11.

Дохід, витрати, що не підлягають оподаткуванню , доходи, авансові платежі та внески з PIT-11 слід перенести у відповідні графи PIT-36 або PIT-37:

  • доходи, витрати, доходи та аванси - до розділу заг «Дохід/збиток від джерел доходу» - рубрики в PIT-11 і PIT-37 мають однакові назви; доходи з тих самих категорій з PIT-11 переносяться до тих же категорій у PIT-36/37.

  • соціальні внески - до полів під назвою «соціальні внески» або «внески на медичне обслуговування».

Якщо ми отримали кілька PIT-11, то суми з одних і тих самих полів у кількох PIT необхідно підсумувати, а підсумовану суму перенести в дане поле річного PIT. Переказуючи суми, ми повинні пам’ятати, що не слід перевищувати відповідні ліміти витрат, які не підлягають оподаткуванню, а також соціальних внесків і внесків на охорону здоров’я.

Що робити якщо не отримали PIT-11 за 2022 рік?

Іноді буває так, що той, хто виплачує нам зарплату, не повинен оформляти нам PIT-11. Це випадок, коли договір з особою, яка не є працівником, укладено на суму, нижчу за 200 злотих брутто, тоді принципал збирає 12% податку від вартості контракту та сплачує його в офіс за нас. У цьому випадку ми не отримуємо PIT-11 і не показуємо такий дохід у річному податку.

Якщо трудовий договір укладено з роботодавцем, ставка податку 12% не застосовується. І ми показуємо такий дохід у річному PIT – навіть якщо сума, що випливає з договору, менша за 200 злотих. Те саме стосується випадків, коли винагорода в контракті не виражена в сумах (наприклад, у ньому встановлюються ставки за годину).

Ліміт 200 злотих стосується одного контракту. Суми укладених у році договорів не підсумовуються. Важлива сума разового договору, сума щомісячних платежів не має значення.

В інших випадках роботодавець зобов'язаний надати нам PIT-11, якщо ми її не отримали, то спочатку вимагаємо цю форму у роботодавця, бухгалтера, а якщо це не допоможе, ми маємо право повідомити податкову про порушення роботодавцем обов'язку, на якого може бути накладено штраф. Але відсутність PIT-11 не звільняє нас від обов’язку заповнювати річну податкову декларацію PIT-36 або PIT-37 – тоді ми складаємо основну податкову декларацію на основі таких документів, як, наприклад, платіжні відомості, форма RMUA або виписки з банківського рахунку.

Якщо ви завершили роботу протягом року, як отримати PIT-11?

Якщо трудовий договір із працівником було розірвано протягом року, він може подати заяву на PIT-11, і тоді інформацію потрібно надіслати протягом 14 днів (ст. 39(2) Закону про PIT). Якщо працівник не подає таку заяву, PIT-11 надсилається в звичайний термін, тобто до кінця лютого наступного року.

Що робити, якщо дані в PIT-11 не збігаються?

Може статися так, що PIT-11 не збігається з реальністю (наприклад, працівникові фактично було виплачено вищу або нижчу зарплату в податковому році, ніж це випливає з PIT-11, або працівник має право на вищі витрати, ніж внесено інформацію до PIT-11). У такій ситуації працівник повинен включити до річної податкової декларації фактичні суми доходів і витрат.

Іншими словами, платник податку не зв’язаний інформацією PIT-11, якщо ця інформація не відповідає фактам, що мали місце в податковому році, що розраховується.

Отримання PIT-11 після подання декларації

Якщо ми отримуємо PIT-11 із запізненням після того, як ми подали річну податкову декларацію, і PIT-11 відповідає інформації, наданій нами в декларації, нам не потрібно нічого робити. Однак якщо ми помилилися в річній податковій декларації – потрібно розглянути Як виправити PIT.

Донарахування доходу неповнолітніх до PIT 37

Декларування поширюється на осіб, які не додають до власного доходу доходи неповнолітніх дітей. Донарахування може відбуватися як при індивідуальному оподаткуванні, спільному поселенні, так і при поселенні одиноким батьком.

При цьому до доходу неповнолітніх не слід додавати доходи від роботи (у тому числі за наймом, надомною роботою, за дорученням, за договором підряду), стипендії та доходи від предметів, наданих їм у безоплатне користування. Тоді ви все одно можете сплатити податок у PIT 37, а неповнолітній подасть власну декларацію, яку повинен підписати його батько чи опікун.

PIT 37 та врегулювання збитків минулих років

Декларування поширюється на осіб, які не зменшують доходи на збитки минулих років. Якщо додаються збитки, слід подавати іншу декларацію – PIT 36.

PIT 37 можна подавати за рік, в якому було показано збиток, тому платник податків замість заробітку – втратив.

Розрахунок PIT 37 разом із вашим чоловіком/дружиною 

Декларація поширюється на подружжя, яке подає разом, за умови, що обоє відповідають умовам для подання PIT 37.

Якщо ваш чоловік/дружина ведуть бізнес, який оподатковується згідно зі шкалою, ви не будете сплачувати разом з ним/нею PIT 37 через ваші трудові відносини. Тоді спільний розрахунок у PIT 37 буде помилкою. Ви повинні розрахуватися спільно з PIT 36.

Також подружжя може подати спільну податкову декларацію в тому ж році, в якому було укладено шлюб. 

Пам’ятайте, що відрахування, передбачені Законом про PIT, застосовуються окремо до кожного з подружжя.

Ви не подаватимете спільну декларацію, якщо хтось із подружжя сплачує фіксовану ставку податку, зареєстровану фіксовану ставку (виняток становить приватна оренда або оренда, врегульована за фіксованою ставкою; тут ви все ще можете сплачувати спільну ставку) або тоннажний податок.

Ви також можете подати спільну декларацію , якщо ваш чоловік/дружина проживає в Європейському Союзі або Швейцарській Конфедерації, за умови, що ви досягли оподатковуваного доходу на території Республіки Польща в розмірі не менше 75% загальний дохід у певному податковому році та документально підтверджене посвідкою про місце проживання чоловіка/дружини для цілей оподаткування.

Ви також можете вибрати спільну податкову декларацію з подружжям, якщо подасте виправлення до попередньо складеної податкової декларації після 30 квітня (тобто після встановленого законом терміну як останнього дня річного розрахунку). 

Одинокі батьки та PIT 37

Декларацію PIT 37 також можуть подавати одиноким батькам . Якщо ви є одним із батьків або законним опікуном і виховуєте дитину як неодружена, неодружена особа, вдова, вдівець, розлучена особа, розлучена особа, особа, щодо якої винесено рішення про розлучення, або одружена особа, якщо чоловік/дружина позбавлений батьківських прав або відбуває покарання у виді позбавлення волі - і в даному році ви виховували дитину одні - можна подати PIT 37.

Таке врегулювання можливе, коли ви виховуєте дитину:

  • неповнолітні,

  • незалежно від віку, якщо він отримує надбавку (надбавку) на догляд або соціальну пенсію,

  • до 25 років, навчання в школах, включаючи університети, на денній, заочній або вечірній формі навчання, а також навчання за кордоном в країні Європейського Союзу, якщо в податковому році діти не отримували доходу:

    1. підлягають оподаткуванню на умовах, встановлених ст. 27 (відповідно до шкали) або ст. 30б (грошовий капітал - біржа) - за винятком соціальної пенсії

    2. доходу, за рахунок пільги (звільнення від оподаткування) для осіб до 26 років або в рахунок пільги (звільнення від податку) для осіб, які змінюють свою податкову резиденцію на польську), про яку йдеться у ст. 21 сек. 1 пункти 148 і 152
      - у загальній сумі, що перевищує дванадцятикратний розмір соціальної пенсії, визначеної в Законі від 27 червня 2003 року про соціальні пенсії (Законодавчий вісник від 2022 року, стаття 240), у розмірі, що застосовується в грудні податку рік. У 2022 році обмеження доходу дитини становить 16 061,28 злотих.  

Декларація PIT-37 може стосуватися і нерезидентів.

Якщо ви, як нерезидент, сплачуєте фіксований податок у розмірі 20% через платника податків за договором про конкретну роботу, дорученням або договором про управління, тоді ви не заповнюєте ПДФО 37. Однак у виняткових випадках ви можете вирішити заповнити PIT 37, якщо:

  • ви нерезидент і заробляєте в Польщі і

  • ви маєте місце проживання для цілей оподаткування в державі-члені Європейського Союзу, крім Республіки Польща, або в іншій країні, що входить до Європейської економічної зони або в Швейцарській Конфедерації (за запитом, викладеним у податковій декларації, поданій для даний податковий рік).

Таким чином, якщо ви є іноземцем, місце проживання якого для цілей оподаткування знаходиться в державі-члені Європейського Союзу, відмінній від Республіки Польща, або в іншій країні, що належить до Європейської економічної зони або в Швейцарській Конфедерації (що документально підтверджено свідоцтво про місце проживання), ви можете - на вимогу, викладену в податковій декларації - доходи, отримані в податковому році, підлягають оподаткуванню в Польщі згідно зі ст. 29 сек. 1 Закону оподатковуються на загальних умовах із застосуванням шкали оподаткування. У цьому випадку податок на прибуток за фіксованою ставкою, зібраний із цих доходів, прирівнюється до стягненого платником авансу податку на прибуток. Якщо ви відповідаєте наведеним вище умовам подання PIT 37, ця декларація для вас. Однак якщо ви отримуєте дохід

Платник надіслав PIT-11, але без авансів

Ви також будете подавати декларацію PIT 37, коли сплачуєте аванс самостійно, але саме платник надає вам PIT-11 суми вашого доходу (наприклад, трудовий договір для збирання врожаю в сільському господарстві).

Податкові ставки та граничні розміри у 2022 році для осіб, які розраховуються за PIT-37

Зміни, запроваджені Законом про управління Польщею , не позбавили платників податків, які сплачуються за формою PIT 37. З 2022 року зміни набули чинності також для осіб, які оподатковуються відповідно до податкової шкали. Однією з найважливіших змін, безперечно, є зміна граничної суми оподаткування. Зараз вона становить 120 000 злотих. Нарешті, з 2022 року також будуть застосовуватися нові ставки для податкової шкали – до суми, що не перевищує 120 000 злотих, це 12%, понад перевищення над пороговою сумою в 32%. Неоподатковувана сума також змінилася з 8 000 злотих у 2021 році до 30 000 злотих з початку 2022 року.

З 2022 року діють пільги в річній податковій декларації PIT-37

У розрахунку PIT 37 за 2022 рік також слід пам’ятати про пільги, запроваджені польським Ład, на які платники податків мають право з 2022 року, тобто пільга для працюючих пенсіонерів, пільга для сім’ї 4+ та пільга на повернення. Законодавець запровадив з 2022 року звільнення від оподаткування доходів до загальної суми 85 528 злотих. Цією преференцією можуть скористатися лише платники податків, які відповідають певним критеріям. До цієї групи належать люди, які попри досягнення пенсійного віку не отримують пенсію та продовжують працювати, батьки, які виховують 4 і більше дітей, а також особи, які вирішили змінити місце проживання з-за кордону на Польщу.

 

Ти у пошуках роботи?

Зв'яжись з нами, безумовно порадимо і знайдемо пропозицію вакансії саме для тебе