7 sposobów na zwiększenie produktywności pracowników

Aktualności

 • Autor: Alicia
 • Data: 10 Luty 2023

Jeśli jesteś właścicielem firmy, wiesz, jak ważne jest zwiększenie produktywności pracowników. Ale wiesz również, że przeciętny dzień pracy wydłuża się, a upewnienie się, że Twoi pracownicy pracują efektywnie i wydajnie, może być trudne. Ponieważ świat pracy wciąż się zmienia, pracodawcy muszą szukać sposobów na zwiększenie wydajności pracowników.

1. Nie bój się delegować

Priorytetowe traktowanie wyników jakościowych jest tym, co sprawia, że firma odnosi sukcesy. Jednak samodzielne wykonywanie ciężkich zadań, zamiast delegowania zadań, jest ogromną stratą czasu. To cenny czas, który możesz poświęcić na odkrywanie możliwości rozwoju firmy.

Ważne jest, aby przekazać obowiązki wykwalifikowanym pracownikom i ufać, że wykonają zadania zgodnie z wymaganiami. Daje to Twoim pracownikom możliwość zdobycia nowych umiejętności i doświadczenia przywódczego, które ostatecznie przyniosą korzyści Twojej firmie. Zatrudniłeś ich nie bez powodu, teraz daj im szansę udowodnić, że masz rację.

2. Dopasuj zadania do umiejętności

Znajomość umiejętności i stylów zachowań pracowników jest niezbędna do maksymalizacji wydajności. Na przykład ekstrawertyczny, kreatywny i nieszablonowy myśliciel może wpaść na świetne, innowacyjne pomysły. Mogą jednak zmagać się z przyziemną, niestymulującą pracą.

Dlatego zanim przydzielisz pracownikowi zadanie, ustal, czy jest on najbardziej odpowiednią osobą do tego zadania. Jeśli nie, znajdź kogoś innego, którego umiejętności i styl pracy są zgodne z wymaganiami zadania. Jest to szczególnie ważne, jeśli praca wymaga obsługi klienta. Pracownicy ci muszą posiadać odpowiednie umiejętności, aby zapewnić satysfakcję klienta.

3. Motywuj pracowników

Uznanie pracowników za dobrze wykonaną pracę sprawia, że czują się docenieni i zwiększa zaangażowanie pracowników, co zachęca ich do dalszego zwiększania produktywności.

Decydując o sposobie nagradzania pracowników, należy wziąć pod uwagę ich indywidualne potrzeby lub preferencje. Na przykład jeden pracownik może docenić publiczne uznanie, podczas gdy inny może preferować prywatne „dziękuję”.

4. Szkolić i rozwijać pracowników

Ograniczenie szkoleń lub cięcie wszystkiego razem może wydawać się dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Jednak wymaganie od pracowników uczenia się swojej pracy w locie prawdopodobnie przyniesie odwrotny skutek. Najważniejsze jest to, że pracownicy potrzebują szkoleń, aby prawidłowo wykonywać swoją pracę.

Sposoby wspierania rozwoju pracowników obejmują:

 • Coaching indywidualny
 • Kursy
 • Seminaria
 • Zwrot czesnego

5. Postaw na pracę zdalną

Możesz wahać się, czy zezwolić na pracę zdalną lub hybrydową ze względu na wymaganą odległość. W końcu, jak możesz zagwarantować, że Twoi pracownicy będą nadal produktywni, jeśli nikt ich fizycznie nie obserwuje? Ale praca zdalna jest nową normą, a pracodawcy muszą dostosować się do potrzeb.

Oczywiście nie każdą pracę można wykonać z domu lub z odległych lokalizacji. Ponieważ jednak osoby poszukujące pracy i pracownicy traktują priorytetowo elastyczność miejsca pracy, pracodawcy powinni rozważyć oferowanie możliwości pracy zdalnej, jeśli to możliwe.

6. Dwustronna komunikacja

Zwiększanie wydajności pracowników to nie tylko to, co pracownicy mogą robić lepiej. Część odpowiedzialności spoczywa również na Tobie, właścicielu firmy (lub menedżerze). Dzięki temu poprawa efektywności pracowników jest wspólnym wysiłkiem.

Przeglądając wyniki swoich pracowników, zapytaj ich, co możesz zrobić, aby pomóc im się poprawić. W ten sposób zostaną omówione wszystkie podstawy, zarówno z Twojej perspektywy, jak i pracownika. Prośba o informację zwrotną nie tylko pomaga znaleźć niezawodne sposoby na poprawę wydajności pracowników, ale także zachęca do kultury otwartego dialogu.

7. Myśl na wielką skalę

Rzeczy, które mogą ci się teraz wydawać nieefektywnym wykorzystaniem czasu, w dłuższej perspektywie mogą przynieść ci korzyści. Tak więc, zanim zawetujesz ewidentne niewłaściwe wykorzystanie czasu, zadaj sobie pytanie, czy może to być atutem w przyszłości.

Jednym z ogólnych elementów, które wszyscy pracodawcy powinni wziąć pod uwagę, jest oprogramowanie do zarządzania zasobami ludzkimi. Inwestycja w oprogramowanie HR może zaoszczędzić Twojej firmie — i Twoim pracownikom — niezliczone godziny pracy.

Automatyzując i integrując HR, benefity i płace, technologia:

 • Poprawia efektywność pracy
 • Zmniejsza frustrację pracowników
 • Pomaga rozwijać Twój biznes

Dokładniej, może pomóc w:

 • Zarządzanie przepływem pracy
 • Zarządzanie czasem
 • Budowanie zespołu
 • Wydajność zespołu
 • Przebieg procesu
 • Zadania administracyjne
 • Zadowolenie pracownika
 • Osiągnięcie celu biznesowego
 • Ogólna wydajność dla małej firmy
 • Większa wydajność dla dużej firmy

Oprogramowanie HR może również poprawić jakość obsługi klienta i zapewnić bardziej stabilne środowisko pracy!

Szukasz pracy?

Skontaktuj się z nami, na pewno doradzimy i znajdziemy dla Ciebie ofertę pracy.