Co czeka rynek pracy w 2023 roku?

Aktualności

 • Autor: Alicia
 • Data: 13 Luty 2023

Globalna pandemia wywróciła rynek pracy do góry nogami, zmuszając firmy i pracowników do dostosowania się do nowej rzeczywistości. Wraz z postępem technologicznym, który ciągle wpływa na nasze życie codzienne, ważne jest, aby spojrzeć w przyszłość i przygotować się na to, co czeka nas w 2023 roku. 

Jakie są prognozy rynku pracy na 2023 rok?

Rynek pracy będzie się rozwijał w tempie 4,4% w 2023 roku. Liczba miejsc pracy wzrośnie o 1,9 miliona. Wzrost gospodarczy będzie napędzał popyt na pracowników, a stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 5%.

Jakie branże będą rozwijać się w najbliższych latach?

Najbliższe lata przyniosą wiele zmian na rynku pracy. Zmiany te będą odczuwalne zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Branże, które będą się rozwijać w najbliższych latach to:

 • branża IT
 • branża telekomunikacyjna
 • branża opieki medycznej
 • branża spożywcza

Jakie zawody będą na topie w 2023 roku?

W 2023 roku na topie będą takie zawody, jak:

 1. Inżynier środowiska - ze względu na rosnącą świadomość konieczności ochrony środowiska naturalnego, inżynierowie środowisk będą corazbardziej poszukiwani.
 2. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa - coraz więcej firm i instytucji boryka się z problemami związanymi z bezpieczeństwem sieci, dlatego też specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa będą mieli pracę "ułatwioną".
 3. Przedstawiciel handlowy - ze względu na rosnącą popularność e-commerce, przedstawiciele handlowi biznesu będą corazbardziej poszukiwani.

Jakie kwalifikacje będą potrzebne, aby znaleźć dobrze płatną pracę?

Rynek pracy w Polsce będzie się rozwijał w następnych latach, a dobrze płatna praca będzie coraz trudniej dostępna. Aby znaleźć dobrze płatną pracę, będziesz potrzebował odpowiednich kwalifikacji. Najbardziej pożądane umiejętności to:

 • umiejętność komunikowania się w języku angielskim
 • umiejętność obsługi komputera i podstawowe znajomości programów informatycznych
 • doświadczenie w pracy zespołowej
 • umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów

Pamiętaj, że rynek pracy cały czas się zmienia, wymagania wobec kandydatów na stanowiska pracy będą rosnąć, dlatego też warto inwestować w swój rozwój osobisty i zawodowy.

Dlaczego warto inwestować w rozwój kariery już dziś?

Rynek pracy w Polsce jest w ciągłym rozwoju. W najbliższych latach będzie się on coraz bardziej otwierać na nowe możliwości i innowacje. Będzie coraz większa konkurencja o dobre stanowiska, a pracodawcy będą szukali osób, które mają odpowiednie kwalifikacje. Dlatego warto inwestować w swoją karierę już dziś. Bycie dobrze przygotowanym do tego, co czeka nas w przyszłości, to gwarancja sukcesu.

Szukasz pracy?

Skontaktuj się z nami, na pewno doradzimy i znajdziemy dla Ciebie ofertę pracy.